Увс Нур (монголски јазик: Увс нуур, руски јазик: Убсу-Нур или Убса) е високосолено езеро кое се наоѓа во пограничното подрачје помеѓу Монголија и Русија (помал дел). Североисточниот дел на езерото се наоѓа во Руската Република Тува, а најголемата населба е во монголскиот дел, Улагом. Ова многу солено и плитко езеро е остаток од големото солено море кое зафаќало многу поголема површина пред неколку илјади години. Увс Нур, со површина од 3.350 км², е најголемото езеро во Монголија и се наоѓа на 759 метри под нивото на морето, во депресијата на Убсунурските басени, кревок затворен слив (ендорејски базен).[2] Во долината Убсунур, најсеверната пустина на светот се среќава со најјужната зона на тундри на северната полутопка. Долината има површина од околу 70.000 км² и претежно се состои од ледник, алпска тундра, суб алпски пасишта, планинска тајга, но исто така и пошумена и гола степа со некои полупустински области, па дури и песочни пустини со дини. Бидејќи долината се наоѓа на границата на климатските зони Сибир и Средна Азија, температурите можат да варираат од -58 °C во зима до 47 °C во лето. И покрај ваквата екстремна клима, овој разновиден предел има и голема биоразновидност,[3] и е дом на повеќе од 173 видови птици и 41 цицачи, вклучително и загрозени видови како снежниот леопард (Panthera uncia), аргали овци (Овис амон) и сибирски диви кози (Сибирска Капра). Отсуството на индустрија и зависноста на населението од традиционалната номадска пасторална грижа имаа минимално влијание врз пределот, оставајќи го речиси недопрен. Затоа, од 2003 година, биосферниот резерват од долината Убсунур (неговите 1.069 ха) е испишан на УНЕСКО - виот Список на места на светско наследство во Азија и Австралија[4]

Увс Нур
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Монголија" does not exist|250px|Увс Нур во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Монголија" does not exist]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -255.9%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Увс Нур
Координати50°18′N 92°42′E / 50.300° СГШ; 92.700° ИГД / 50.300; 92.700
ВидСолено
Главни приливиТасин голl и други
Главни истецинема
Сливни земјиМонголија и Русија
Најг. должина84 kм (52 ми) км
Најг. ширина79 kм (49 ми) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
3,350 km2 (1,290 ми) км2
Прос. длабочина6 м (20 ст) м
Надм. височина759 м (2,490 ст) м
Населени местаУлангом
Ознаки
Неважечки статус
Службен назив: Езерото и околината
Прогласено:22 мартh 2004
Број1379[1]
Сателитска фотографија од езерото Увс Нур
Положба на езерото Увс Нур во Убсунурската котлина

Наводи уреди

  1. „Lake Uvs and its surrounding wetlands“. Ramsar Sites Information Service. Посетено на 25 April 2018.
  2. Ubsunurska kotlina Архивирано на 20 септември 2007 г. као део Мреже светских резервата биосфере. посетено 20. 02. 2011.
  3. Ubsunurska kotlovina Архивирано на 31 јули 2012 г. na stranicama ruskog Greenpeace-a. Посећено 19. 02. 2011.
  4. Uvs Nuur Basin - UNESCO World Heritage Centre

Надворешни врски уреди