Сокол Митровски

политичар

Сокол Митровски — градоначалник на Општина Ѓорче Петров од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во периодот од 2005 до 2017 година. Тој е исто така пензионирано воено лице.

Сокол Митровски
Градоначалник на Општина Ѓорче Петров
На должноста
2005–2017
Претходник Васил Толевски[1]
Наследник Александар Наумоски
Лични податоци
Роден(а) 16 март 1948
Кучково
Националност Македонец
Партија ВМРО-ДПМНЕ
Сопружник Тодорка Митровска
Установа Воена академија во Белград
Професија Воено лице
Вероисповед Православен христијанин

ЖивотописУреди

Сокол Митровски е роден во скопското село Кучково на 16 март 1948 година. Потекнува од рударско семејство. По завршување на гимназијата „Кочо Рацин“ во Скопје, школувањето го продолжува на Воената академија во Белград, а потоа заминал на воен колеџ во Париз. Имал успешна воена, дипломатска и политичка кариера. Денес е генерал во пензија. Тој е еден од основачите на Факултетот за одбрана во Скопје, како и долгогодишен професор на Воената академија. Бил член на Кабинетот и аѓутант на поранешниот претседател Киро Глигоров и на починатиот претседател Борис Трајковски. Во својата богата кариера бил воен аташе во Париз и во Софија.[2]

Тој трипати има победено во трката за градоначалник на општина Ѓорче Петров. Во 2005 победил како независен кандидат, додека на локалните избори 2009 бил кандидат на владејачката ВМРО-ДПМНЕ.[3] На Локалните избори 2013 победил со тесна разлика пред противкандидатот Александар Наумовски, по прегласувањето во две избирачки мести.[4] Неговата победа беше оспорувана од опозициската СДСМ, а против него беше поднесена и тужба до Управниот суд за изборни нерегуларности.[5][6]

На 1 ноември 2017 година бил приведен за наводна злоупотреба на службената положба и овластувањата[7]

Тој е оженет и татко на две полнолетни деца, а дедо на четири внуци. Негово хоби е ловот.

НаводиУреди

  1. „Решение за избор Вршител на должноста Градоначалник на Општина Ѓорче Петров“. Град Скопје. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 21 мај 2013.
  2. „Сокол Митровски“. Утрински Весник. 16 октомври 2006. Посетено на 21 мај 2013.
  3. „Сокол Митровски бара втор мандат да ги доврши проектите“. Утрински Весник. 14 јануари 2009. Посетено на 21 мај 2013.
  4. „Сокол Митровски доби нов мандат во Ѓорче Петров“. Дневник. 21 април 2013. Архивирано од изворникот на 2013-04-23. Посетено на 21 мај 2013.
  5. „Александар Наумовски ќе ги тужи Груевски, Ставрески и Сокол Митровски“. МКД.мк. 19 април 2013. Посетено на 21 мај 2013.
  6. „СДСМ ќе го бојкотира третиот круг во Ѓорче Петров“. Прес 24. 19 април 2013. Посетено на 21 мај 2013.[мртва врска]
  7. „Уште неколку лица се приведени заедно со поранешниот градоначалник на Општина Ѓорче Петров, Сокол Митревски“. Архивирано од изворникот на 2017-11-04. Посетено на 2017-11-01.

Надворешни врскиУреди