55°24′17.9″N 11°22′25.8″E / 55.404972° СГШ; 11.373833° ИГД / 55.404972; 11.373833

Слагелсе е значаен град во Данска, поточно во источниот дел на државата. Градот се наоѓа во рамките на регионот Зеланд, каде со околните населени места претставува општина, Општина Слагелсе. Денес Слагелсе има околу 32.000 жители во градот и околу 77.000 во поширокото градско подрачје.

Слагелсе
град
Грб
Земја Данска
Регион Зеланд
Координати 55°24′17.9″N 11°22′25.8″E / 55.404972° СГШ; 11.373833° ИГД / 55.404972; 11.373833
Население 32.133 (2012)
Часовен појас CET (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Слагелсе во Данска
Слагелсе во Данска
Слагелсе во Данска
Портал: www.slagelse.dk

Природни услови

уреди

Слагелсе се наоѓа во источниот дел на Данска. Од главниот град Копенхаген, Слагелсе е оддалечен само 100 километри западно.

Релјеф: Градот Слагелсе се наоѓа во источниот дел на данскиот остров Зеланд. Надморската височина на градот се движи помеѓу 25-70 метри. На самиот брег до градот се наоѓа главната градската црква.

Клима: Климата во Слагелсе е умерено-континентална под големо влијание на Атлантикот и топлата Голфска струја.

Води Слагелсе се образуваат во внатрешноста, без непосреден допир со поголеми води. Во рамките на градот има многу малку мали езерца. На 10 километри западно од градот се наоѓа т.к. Голем дански премин (Гросебелт).

Историја

уреди

Подрачјето Слагелсе било населено уште во времето на праисторијата. Населбата првпат се споменува во 1100 година, а трговските права ги добила во 1288 година.

И покрај пет годишната окупација над Данска (1940-1945) од страна на Третиот Рајх, градот и неговото население не претрпеле големи страдања.

Население

уреди

Денес Слагелсе има околу 32.000 жители во градските граници и околу 77.000 со околните населени места.

Етнички состав: Населението на Слагелсе до пред неколку децении било типично населено со етнички Данци. И денес етничките Данци се поголемото мнозинство во градот, но мал дел од населението се доселеници.

Галерија

уреди

Надворешни врски

уреди