Зеланд или Шеланд (дан. Sjælland) еденод 5-те региони на Данска, сместен во источниот дел во државата. Управното седиште на регионот е во градот Соре, а најголем е Роскилде.

Регион Зеланд
Регион во Данска
Местоположба на Регион Зеланд
Најголем градРоскилде
главенСоре
Општини17
Површина
 • Вкупна7.273 км2 (2,808 ми2)
Население (2009)
 • Вкупно821.252
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоwww.regionsjaelland.dk
Соре, главниот град на регионот
Општини во рамките на регионот Зеланд

Положба и граници

уреди

Регионот го опфаќа источниот дел на Данска и во потполност е островски. Границите на округот се морски:

Природни услови

уреди

Регионот Зеланд е во целост островски. Најголем остров е истоимениот остров Зеланд, истовремено и најголем во Данска. Тоа не е во потполност во рамките на регионот, туку неговиот североисточен дел претставува дел од малиот Престолнински регион (Голем Копенхаген). Значајни острови се и: Лоланд, Фастер и Мен, кои сите се наоѓаат на јужниот брег, во рамките на Балтичко Море. Брегот е доста разгранет, со многу мали заливи, полуострови, премини и крајбрежни острови.

Целиот регион е рамничарски, со надморска височина од 120 метри (исток на регионот). На даденото подрачје нема значајни водотеци. Во крајбрежното подрачје има доста мочуришта, додека поголемиот дел е под земјоделско одгледување.

Население

уреди

Според последниот попис од 2010 година во регионот Зеланд живеат околу 1,2 милиони жители. Поголемиот дел од населението се етнички Данци, а населението е претежно рурално отколку што е просекот за целата држава. Сето тоа постепено се менува, поради што подрачјето на Копенхаген сè повеќе се шири на сметка на североисточните делови на регионот.

Густината на населеност на регионот е околу 113 жит/км2, што претставува нешто помалку од државниот просек (127 жит/км2). Североисточниот дел, блиску Копенхаген, е подобро населен отколку останатиот дел.

Општини

уреди

Во Зеланд има 17 општини, и тоа:

Градови

уреди

Значајни градови во регионот се: