Сибујанско Море

Сибујанско Море — мало море во Филипините кое ги двои Висаите на југ од Лузон на север.

Сибујанско Море
Sibuyan Island.JPG
Островот Сибујан во Сибујанското Море
Морски површини на Филипините - висајско подрачје.svg
Сибујанското Море (горе лево) на карта
Подрачје
Координати12°40′00″N 122°30′00″E / 12.66667° N; 122.50000° E / 12.66667; 122.50000Координати: 12°40′00″N 122°30′00″E / 12.66667° N; 122.50000° E / 12.66667; 122.50000
Видморе
ЕтимологијаСибујан

Се граничи со островот Панај на југ, Миндоро на запад, Масбате на исток и Мариндуке и Биколскиот Полуостров (на Лузон) на север.

Поврзано е со Сулското Море преку Таблашкиот Проток на запад, Јужнокинеското Море преку Иславерденскиот Проток на северозапад и Висајското Море преку протокот Хинтотоло на југоисток. Во рамките на Сибујанското Море се наоѓа и архипелагот Ромблон.

ИсторијаУреди

На ова место на 24 октомври 1944 г. се одиграла Битката во Сибујанското Море, во која американско-австралиските сили го потонале моќниот јапонски борбен бродМусаши“. Овие судири биле дел од поголемата Битка во заливот Лејте — најголемата поморска битка во Втората светска војна.

Надворешни врскиУреди