Ромблон (Erioll world.svg 12°33′06″N, 122°17′14″E ) — островска покраина на Филипините која е сместена во Мимаропа Регионот на Лузон. Главен град е истоимениот Ромблон. Ромблон се наоѓа во Сибујанско Море. Лежи јужно од Мариндуке и Кезон, источно од Миндоро, северно од Аклан, и западно од Масбате.

Ромблон
Провинцискиот грб на Ромблон
Провинцискиот грб на Ромблон
Мапа на Филипините со факти за Ромблон highlighted
Мапа на Филипините со факти за Ромблон
Регион Мимаропа (Регион IV-B)
Главен град Ромблон
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 17
 - Барангај 219
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 16-та најмала
 - Вкупно (2000) 264.357
 - Густина 195/km² (44-та)
Површина 11-та најмала
 - Вкупно 1.355,9 km²
Основана 10 март, 1917
Јазици Ромблонманон, Аси и Онхан
Гувернер Наталио Белтран III (Lakas-CMD)

Народ и култураУреди

ЈазициУреди

Во Ромблон се зборуваат три различни јазици во зависно од народот кој живее тука. Па има Ромбломанонски јазик, Аси и Онхан. Од недомородните јазици се зборуваат Хилигајнон, Тагалог и Англиски.

РелигијаУреди

Најголемиот дел од населението се христијани - 75% од кои 25% се католици, одека другите се припадници на помалите филипински протестантски цркви и други католички секти.

СтопанствоУреди

Сместен точно во центарот на архипелагот помеѓу Лузон, Висајас и Минданао, Ромблон има извонредни предуслови за економски развој. Тука се наоѓаат едни од најголемите пристаништа и карго аеродроми. Ромблон е голем произведувач на мермер кој е високо квалитен и му парира на италијанскиот.

Административна поделбаУреди

Ромблон е поделен на 17 општини.

Надворешни врскиУреди

 
Оризови полиња на Ромблон.
 
Занаетчиството на Ромблон.
 
Заливот Ромблон
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли