Томас Мор

(Пренасочено од Сер Томас Мор)

Томас Мор (7 февруари 1478[1] - 6 јули 1535) бил англиски хуманист, државник, писател на социјални, историски и теолошки списи, родоначалник на утопискиот социјализам. Негово најпознато дело е политичко-филозофскиот роман „Утопија“.

Сер Томас Мур
Sir Thomas More
Лорд Канцелар
На должноста
1529–1532
Претходник Томас Вулзи
Наследник Томас Едли
Канцелар на Војводство Ланкастер
На должноста
1525–1529
Претходник Ричард Вингфилд
Наследник Вилијам ФицВилијам
Претседател на Долниот дом
На должноста
1523
Претходник Томас Невил
Наследник Томас Едли
Лични податоци
Роден(а) 7 февруари 1478
Лондон, Англија
Починал(а) 6 јули 1535(1535-07-06) (возр. 57)
Лондон, Англија
Потпис

Последните шест години од животот Томас Мор ја врши функцијата лорд канцелар.

Бил жесток противник на реформацијата на Мартин Лутер. Погубен е поради одбивањето да се согласи со одлуката на кралот Хенри VIII да ја одвои Англиканската Црква од Римокатоличката црква и себеси да се прогласи за нејзин поглавар. Католичката црква го беатификува во 1886 година и го канонизира на 19 мај 1936 година.

Наводи уреди

  1. There is an ambiguity in the records of More's birth and he might have been born on 7 февруари 1477, or 6 февруари 1478, but 7 февруари 1478 is the most likely date.