Селиште (Габар)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Селиште


Местоположба 42°15′14″N 22°15′44″E / 42.25389° СГШ; 22.26222° ИГД / 42.25389; 22.26222
Основни податоци
Место Габар
Општина Крива Паланка
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Селиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Габар. Претставува населба од среден век. Во непосредната близина на маалото Чиниклавица, според кажувањето на Т. Лековски, се откриени темели од ѕидови на објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 193, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069