Ширван (азерски: Şirvan или до 1938 Зубовка, додека од 1938 до 2008 како Али Бајрамли — град во Азербејџан и воедно административен округ во државата. Градот се наоѓа на реката Кура. На 25 април 2008 година името на градот било сменето во сегашната форма.[1][2]

Патен знак на влезот во градот Ширван
Патен знак на влезот во градот Ширван

Население уреди

Наводи уреди

  1. Изменились названия двух городов Азербайджана
  2. „One of Azerbaijani Big Cities to be Renamed“. Архивирано од изворникот на 2011-07-17. Посетено на 2010-03-21.