Св. Атанасиј (Лешани)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Св. Атанасијархеолошко наоѓалиште во селото Лешани во областа Дебрца. Претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на околу 300 м северно над селото, над зарамнетото плато од ридот. На простор од 8 × 8 м се наѕира основа од сакрална градба. Јужно од овој простор се забележуваат поголеми камени плочи кој претставуваат средновековни словенски гробови. Над средината од просторот денес стои обележје „икона“ изградена од камени плочи, најверојатно извадени од гробните конструкции.[1]

Св. Атанасиј
археолошко наоѓалиште
Св. Атанасиј is located in Македонија
Св. Атанасиј
Местоположба на Св. Атанасиј во Македонија
Местоположба 41°16′40″N 20°51′38″E / 41.27778° N; 20.86056° E / 41.27778; 20.86056Координати: 41°16′40″N 20°51′38″E / 41.27778° N; 20.86056° E / 41.27778; 20.86056
Основни податоци
Место Лешани
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 250, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069