Св. Богородица (Лешани)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Црква Св. Петарархеолошко наоѓалиште во охридското село Лешани, Општина Дебрца. Претставува црква од средниот век.

Црква Св. Петар
археолошко наоѓалиште
Црква Св. Петар is located in Македонија
Црква Св. Петар
Местоположба на Црква Св. Петар во Македонија
Местоположба 41°16′34″N 20°51′23″E / 41.27611° N; 20.85639° E / 41.27611; 20.85639Координати: 41°16′34″N 20°51′23″E / 41.27611° N; 20.85639° E / 41.27611; 20.85639
Основни податоци
Место Лешани
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Се наоѓа во југозападниот дел од селото. Се работи за темели од црква околу која се простирала некропола. Врз неа е изградена денешната мала еднокорабна црквичка „Успение на Пресвета Богородица“.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 250. ISBN 9989-649-28-6.