Светско првенство во фудбал 2022 - група Х

Светско првенство во фудбал 2022 - група Х била една од осумте групи на Светското првенство 2022 и во неа се натпреварувале Португалија, Гана, Уругвај и Јужна Кореја.

Натпреварите се одиграле од 24 ноември до 2 декември 2022 година.[1]

Двете првопласирани репрезентации во групата продолжуваат понатаму во осминафиналето.[2]

Репрезентации Уреди

Поз. Екипа Шешир Конфедерација Метод на
квалификување
Датум на
квалификување
Број на
настапи
на СП
Последен
настап
Најдобар
резултат
Позиција на
ранг-листата на ФИФА
март 2022 октомври 2022
Х1   Португалија 1 УЕФА Победник во баражите на УЕФА квалификациите 29 март 2022 8 2018 Трето место (1966) 8 9
Х2   Гана 4 КАФ Победник во третата рунда на КАФ квалификациите 29 март 2022 4 2014 Четвртфинале (2010) 60 61
Х3   Уругвај 2 КОНМЕБОЛ 3. место во КОНМЕБОЛ квалификациите 24 март 2022 14 2018 Победник (1930, 1950) 13 14
Х4   Јужна Кореја 4 АФК Второ место во групата А од третата рунда на АФК квалификациите 1 февруари 2022 11 2018 Четврто место (2002) 29 28

Табела Уреди

Табела на групата Х Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Португалија 1 1 0 0 3 2 +1 3
2.   Јужна Кореја 1 0 1 0 0 0 0 1
3.   Уругвај 1 0 1 0 0 0 0 1
4.   Гана 1 0 0 1 2 3 −1 0

Натпревари Уреди

Уругвај - Јужна Кореја Уреди

24 ноември 2022 Уругвај   0–0   Јужна Кореја Ал Рајан
16:00
  Историја на досегашните натпревари
Уругвај - Јужна Кореја
Извештај Стадион: Едукејшн Сити
Гледачи: 41.663
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Уругвај
 
 
 
 
 
 
 
 
Јужна Кореја

Португалија - Гана Уреди

24 ноември 2022 Португалија   3–2   Гана Доха
19:00
  Историја на досегашните натпревари
Португалија - Гана
Извештај Стадион: Стадион 974
Гледачи: 42.662
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Португалија
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Гана

Јужна Кореја - Гана Уреди

28 ноември 2022 Јужна Кореја     Гана Ал Рајан
16:00
  Историја на досегашните натпревари
Јужна Кореја - Гана
Извештај Стадион: Едукејшн Сити

Португалија - Уругвај Уреди

28 ноември 2022 Португалија     Уругвај Лусаил
22:00
  Историја на досегашните натпревари
Португалија - Уругвај
Извештај Стадион: Лусаил Ајконик

Гана - Уругвај Уреди

2 декември 2022 Гана     Уругвај Ал Вакра
18:00
  Историја на досегашните натпревари
Гана - Уругвај
Извештај Стадион: Ал Јануб

Јужна Кореја - Португалија Уреди

2 декември 2022 Јужна Кореја     Португалија Ал Рајан
18:00
  Историја на досегашните натпревари
Јужна Кореја - Португалија
Извештај Стадион: Едукејшн Сити

Наводи Уреди

  1. „FIFA World Cup Qatar 2022 – Match Schedule“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 11 August 2022. Посетено на 11 August 2022.
  2. „Regulations – FIFA World Cup Qatar 2022“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 December 2021. Посетено на 30 March 2022.

Надворешни врски Уреди