Самоил (село)

(Пренасочено од Самoил (село))

Самоил (бугарски: Самуил) — село во Североисточна Бугарија, административен центар на општината Самоил во Разградската Област. Има население од околу 1.527 жители (2022).[1]

Самоил
Самуил
село
Самоил is located in Бугарија
Самоил
Самоил
Местоположба на Самоил во Бугарија
Координати: 43°30′38.56″N 26°44′16.87″E / 43.5107111° СГШ; 26.7380194° ИГД / 43.5107111; 26.7380194
ЗемјаБугарија
ОбластРазград
ОпштинаСамоил
Управа
 • ГрадоначалникЏевдет Азис (ДПС)
Површина
 • Вкупна13,731 км2 (5,302 ми2)
Надм. вис.&10000000000000501000000501 м
Население (2022)
 • Вкупно1,527
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код7454
Повик. бр.+359 08477
Мреж. местоsamuil.bg

Географија

уреди

Селото се наоѓа на Лудогорската Висорамнина среде Самоиловите Височини. Тоа е важен железнички јазол.

Историја

уреди

Старото име на селото било Ашиклар или ’ш’клар по турски. Во периодот од 1866 до 1867 година со изградбата на железничката линија на правецот ВарнаРусе, малата населба Ашиклар станала станица од големо значење за околината. По Ослободувањето на Бугарија во селото се населиле и Бугари. Во 1934 година со министерска наредба селото било преименувано во Самоил.[2]

Во 1948 година започнала изградбата на првата „републиканска железница“, за градовите Исперих, Дулово и Силистра (првично била изградена само до Дулово, подоцна со текот на времето била проширена до Силистра), што дополнително го зајакнало значењето на селото Самоил за реонот и неговиот економски развој. Така, блиските села Хрсово, Гољама Вода и Богданци имаат постојки на новоизградената железничка линија, а тука патниците можат да се поврзат со возови во сите три правци Силистра, Варна и Русе.

Културни и природни обележја

уреди
  • Статуата на цар Самоил во чест на кого е именувано селото, која се наоѓа во центарот во близина на железничката станица.
  • Шумата „Колчакова Корија“

Наводи

уреди
  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.
  2. Мичев, Николай. Речник на имената и статута на населените места в България 1878 – 2004. София, ИК „Петър Берон: Изток-Запад“, 2005. ISBN 954-321-071-3.

Надворешни врски

уреди