Рудолф Карнап (германски: Rudolf Carnap; 18 мај 189114 септември 1970) — германски филозоф кој работел во Европа пред 1935, а во САД потоа до крајот на својот живот. Карнап е еден од главните членови на Виенскиот круг и проповедник на логичкиот позитивизам. Се смета за „еден од џиновите помеѓу филозофите на ХХ. век“[1]

Рудолф Карнап
Rudolph Carnap
Податотека:Rudolf Carnap (1891 – 1970).jpg
Роден(а)мај 18, 1891(1891-05-18)
Ронсдорф, Ремшајд, Диселдорф, Рајна, Прусија, Германско Царство
Починал(а)септември 14, 1970(1970-09-14) (возр. 79)
Санта Моника, Калифорнија, САД
УстановаЈенски универзитет
ПериодФилозофија на ХХ. век
ПодрачјеЗападна филозофија
ШколаАналитичка
Претежна дејност
Логика · Епистемологија
Филозофија на науката
Семантика
Значајни идеи
Физикализам
Феноменализам во лингвистички поими
Семантика за модална логика
Парадигма
Beobachtungssatz
Логички позитивизам

Наводи уреди