Римски Гробишта (Ораовица)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Римски Гробишта


Местоположба 41°37′31″N 22°30′44″E / 41.62528° СГШ; 22.51222° ИГД / 41.62528; 22.51222
Основни податоци
Место Ораовица
Општина Радовиш
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Римски Гробиштаархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Ораовица. Претставува средновековна некропола. Северно, веднаш до селото, во непосредната близина на сегашните гробишта се откриени гробови - тип циста.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069