Црвен Брег (Ораовица)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Црвен Брег


Местоположба 41°37′31″N 22°30′44″E / 41.62528° СГШ; 22.51222° ИГД / 41.62528; 22.51222
Основни податоци
Место Ораовица
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период бронзено време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црвен Брег археолошко наоѓалиште во радовишкото село Ораовица. Претставува населба од бронзено време и од доцна антика. На 300 м оддалеченост од западната периферија на селото, во селските ниви се среќаваат грамади од насобрани камења, фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069