Манастир Св. Ѓорѓи (Ораовица)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Манастир Св. Ѓорѓи


Местоположба 41°37′31″N 22°30′44″E / 41.62528° СГШ; 22.51222° ИГД / 41.62528; 22.51222
Основни податоци
Место Ораовица
Општина Радовиш
Тип

 сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастир Св. Ѓорѓи археолошко наоѓалиште во радовишкото село Ораовица. Претставува сакрален објект од среден век. На 2,5 км северно од селото, во дворот на сегашната црква се гледаат темели и ѕидови зачувани до висина од 80 см, кои веројатно припаѓале на една стара манастирска црква од XIV век. На јужниот ѕид се видливи сосема мали траги од фрескоживопис.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069