Троло (Ораовица)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Троло


Местоположба 41°37′31″N 22°30′44″E / 41.62528° СГШ; 22.51222° ИГД / 41.62528; 22.51222
Основни податоци
Место Ораовица
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Троло археолошко наоѓалиште во радовишкото село Ораовица. Претставува населба од неолитско време. На 1,5 км јужно од селото, на левиот брег на Ораовичка Река, на површина од 200 × 150 м се среќаваат фрагменти од керамички садови и кремени орудија.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069