Рача

село во Општина Охрид

Рача — населба во Општина Охрид, која е сместена на атарот на селото Велестово, а денес претставува приградска населба на градот Охрид.

Рача
Рача во рамките на Македонија
Рача
Местоположба на Рача во Македонија
Рача на карта
Координати 41°05′51.68″N 20°48′54.13″E / 41.0976889° СГШ; 20.8150361° ИГД / 41.0976889; 20.8150361
Регион Југозападна Македонија
Општина Охрид
Население 1.043[1] жит.
(поп. 2021)[2]

Шифра на КО 25113
Надм. вис. 740 м
Рача на општинската карта
Податотека:Рача во Општина Охрид.svg

Атарот на Рача во рамките на општината

Географија и местоположба

уреди

Населбата се наоѓа источно од Охридското Езеро, во дел од градот Охрид. Населбата припаѓа под Општина Охрид, брои околу 1.045 жители од кои 1.040 се од македонска националност по вероисповед православни христијани, сместени во 283 домаќинства и 508 станови претежно градби од понов период.

Население

уреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, населбата има 1.043 жители, од кои 1.040 Македонци, 2 Срби и 1 останат.[1] Следува табела на националната структура на населението

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 1.040 99,71
Албанци 0 0,00
Турци 0 0,00
Роми 0 0,00
Власи 0 0,00
Срби 2 0,01
Бошњаци 0 0,00
други 1 0,01

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.

Поврзано

уреди