Ратачките Острови (маршалски: Ratak[1]) или Ратачки синџир е назив за источната група острови во Маршалските Острови. На маршалски името значи „изгрев“. Западниот дел од земјата го сочинуваат Раличките Острови. Според податоците од 1999 година, островите имале 30.925 жители.

Карта на Маршалските Острови.

Острови и атоли

уреди

Наводи

уреди

9°00′N 171°00′E / 9.000° СГШ; 171.000° ИГД / 9.000; 171.000

Поврзано

уреди