Ерикуб (маршалски: Ādkup[1]) е ненаселен корален атол составен од 6 мали островчиња во Тихиот Океан. Атолот е дел од Ратачките Острови во Маршалските Острови. Вкупната копнена површина на атолот е 1.53 км2, а лагуната има 230 км2. Атолто се наоѓа јужно од Вотје.

Ерикуб
Сателитска снимка на Еикуб (лево) и Вотје (десно).
Географија
МестоТихи Океан
Координати09°08′30″N 170°00′00″E / 9.14167° СГШ; 170.00000° ИГД / 9.14167; 170.00000
АрхипелагРатачки Острови
Вкупно острови6
Површина1,53 км2
Управување
Демографија
Население0
Етнички групиМаршалци

Историја

уреди

Како и останатите Маршалски Острови, и за овој атол Германија тврдела дека е под нејзина контрола. По Првата светска војна атолот бил под јапонска контрола, а по Втората светска војна под американска управа. Атолот станал дел од независни Маршалски Острови во 1986 година.

Наводи

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди