Отвори го главното мени

Ралички Острови

(Пренасочено од Раличките Острови)
Карта на Маршалските Острови.

Раличките Острови (маршалски: Rālik[1]) или Ралички синџир, е назив за западниот островски синџир кој е дел од Маршалските Острови. Името на маршалски значи „залез“. Источниот дел од земјата е составен од островскиот синџир наречен Ратачки Острови. Според податоците од 1999 година, на островите живееле 19.915 жители.

Острови и атолиУреди

НаводиУреди

ПоврзаноУреди