Надикдик (маршалски: |Ņadikdik[1]) или Нокс (Knox) е ненаселен корален атол составен од 18 мали островчиња во Тихиот Океан. Атолот е дел од Ратачките Острови во Маршалските Острови. Вкупната копнена површина на атолот е 0.98 километар квадратен, лагуната има 3.42 км2. Атолот е дол 11 км, а широк 2 км. Атолот е одделен со канал од атолот Мили.

Надикдик
Сателитска снимка на атолот.
Географија
МестоТихи Океан
Координати05°54′00″N 172°09′00″E / 5.90000° СГШ; 172.15000° ИГД / 5.90000; 172.15000
АрхипелагРатачки Острови
Вкупно острови18
Површина0,98 км2
Управување
Демографија
Население0

Историја уреди

Атолот во 1884 година бил под германска контрола. По Првата светска војна атолот бил под јапонска контрола, а по Втората светска војна бил под американска контрола. По независноста на Маршалските Острови во 1986 година, атолот станал дел од новата држава.

Наводи уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди