Бикар или Пикар (маршалски: Pikaar[1]) е ненаселен атол во Тихиот Океан. Атолот е дел од островскиот венец Ратачки Острови во државата Маршалски Острови. Бикар е еден од најмалите атоли во државата. Поради тоа што атолот е релативно изолиран во однос на главните атоли и острови, флората и фауната се релативно недпрени.

Бикар
Bikar Atoll - EVS Precision Map (1-75,000).jpg
Карта на Бикар
Географија
МестоТихи Океан
Координати12°14′N 170°08′E / 12.233° СГШ; 170.133° ИГД / 12.233; 170.133
АрхипелагМаршалски Острови
Вкупно острови6
Поголеми острови5
Површина0,5 км2
Управување
Маршалски Острови
Сателитска снимка на атолот.

ГеографијаУреди

Бикар се наоѓа 579 км северно од Маџуро, 320 км југоисточно од Бокак и 115 км северно од Утирик. Копното има вкупна површина од 0.5 км2, а лагуната има 37.4 км2. Атолот е составен од 6 островчиња.[2]

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди