Аур (маршалски: Aur[1]) е корален атол составен од 42 мали островчиња во Тихиот Океан. Атолот е дел од Ратачките Острови во државата Маршалски Острови. Вкупната копнена површина на атолот е 15 километри квадратни, а лагуната има 620 километри квадратни. Атолот во 1998 година имал население од 438 жители.

Аур
Maloelap&Aur atoll (satellite).jpg
Сателитска снимка на атолот.
Географија
МестоТихи Океан
Координати8°12′N 171°06′E / 8.200° СГШ; 171.100° ИГД / 8.200; 171.100
АрхипелагРатачки Острови
Вкупно острови42
Површина5,6 км2
Управување
Демографија
Население438 (1998)
Етнички групиМаршалци

ИсторијаУреди

Во 1884 година Германија тврдела дека атолот бил под нејзина контрола. По Првата светска војна атолот бил под јапонска контрола, а по Втората светска војна под американска конрола. Денес атолот е под маршалска контрола по независноста на државата.

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди