Мили (маршалски: Mile[1]) е корален атол во Тихиот Океан, составен од 92 мали островчиња. Мили е дел од Ратачките Острови во Маршалските Острови и воедно е една од општините во државата. Атолот се наоѓа околу 78 км југоисточно од Арно. Вкупната копнена површина на атолот е 14.9 километри квадратни и тоа го прави втор најголем атол во државата, по Кваџелејн, Атолот има лгуна со површина од 760 километри квадратни. Атолот е поделен со канал од атолот Надикдик, кој е доста помалав. Мили има вкупно население 1032 според податоците од 1999 година. Главното село се вика Мили, а покрај него на атолот се и: Налу, Енеџет, Луконор, Токева и Вау. Во Мили и Енеџет има по една мала писта.

Мили
Mili.png
Сателитска снимка на атолот.
Географија
МестоТихи Океан
Координати06°08′00″N 171°55′00″E / 6.13333° СГШ; 171.91667° ИГД / 6.13333; 171.91667
АрхипелагРатачки Острови
Вкупно острови92
Површина14,9 км2
Управување
Демографија
Население1032 (1998)
Етнички групиМаршалци

ИсторијаУреди

Во 19 век атолот бил под германска контрола. По Првата светска војна атолот бил под јапонска контрола, а по Втората светска војна бил под американска контрола. По независноста на Маршалските Острови, атолот станал дел од новата држава.

НаводиУреди

  • L, Klemen (1999–2000). „Forgotten Campaign: The Dutch East Indies Campaign 1941-1942“.CS1-одржување: датумски формат (link)
  • WWII Sites on Mili Atoll

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди