Утирик или Утрик (маршалски: Utrōk[1]) е корален атол составен од 10 мали островчиња во Тихиот Океан. Атолот е дел од Ратачките Острови во државата Маршалски Острови и воедно сочинува една од општините во државата. Атолот има вкупна копнена површина од 2.4 км2, а лагуната има 57.7 км2. Атолот се наоѓа 47 км источно од Уџае. На атолот живеат 409 жители[2]

Утирик
Сателитска снимка на атолот.
Географија
МестоТихи Океан
Координати11°15′14″N 169°48′00″E / 11.25389° СГШ; 169.80000° ИГД / 11.25389; 169.80000
АрхипелагРатачки Острови
Вкупно острови10
Површина2,43 км2
Управување
Демографија
Население409 (1998)
Етнички групиМаршалци

Поголеми островчиња

уреди

Најголемите островчиња во атолот се:

  • Утирик (Utrōk[1])
  • Аон (Aon[1])
  • Бикрак (Pekrak[1])
  • Пике (Pike[1])
  • Алок (Āllok[1])
  • Налап (Ņa-ļap[1])

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Marshallese-English Dictionary - Place Name Index
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-06-03. Посетено на 2012-03-16.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди