Ракометот на Летните олимписки игри 2004 - жени

Ракометното натпреварување на Летните олимписки игри 2004 за жени завзема место во Спортскиот Павилјон сместен во Крајбрежниот Олимписки Комплекс Фалиро за време на прелиминарната фаза. Од четврт-финалето па сè до крај натпреварите се одиграа во Олимписката Арена Хелинико.

Ракомет на Летните олимписки игри 2004 - жени
Податоци за првенството
Домаќини Грција
Траење14 август – 29 август
Репрезентации10 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Прваци Данска (3 титула)
Второпласиран Јужна Кореја
Третопласиран Украина
Четвртопласиран Франција
Статистики за првенството
Најуспешни стрелци Бојана Радуловиќ (HUN)
Ракомет на
Летните олимписки игри
Handball pictogram.svg
Турнир
мажи  жени
Екипи
мажи  жени

Женскиот ракометен турнир вклучуви десет тимови поделени во две групи:
Group A: Бразил, Кина, Грција, Унгарија, и Украина
Group B: Ангола, Данска, Франција, Јужна Кореја, и Шпанија

МедалистиУреди

Злато Сребро Бронза
  Данска (DEN)   Јужна Кореја (KOR)   Украина (UKR)

Групна фазаУреди

Група AУреди

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ Пое
  Украина 4 4 0 0 99 82 8
  Унгарија 4 3 1 0 118 93 6
  Кина 4 2 2 0 106 90 4
  Бразил 4 1 3 0 97 105 2
  Грција 4 0 4 0 74 124 0

Резултати од Група А

15 август 14:30 Кина   24 - 28   Унгарија
15 август 16:30 Грција   21 - 29   Бразил
17 август 14:30 Украина   26 - 21   Кина
17 август 16:30 Унгарија   33 - 20   Грција
19 август 16:30 Грција   13 - 33   Кина
19 август 19:30 Бразил   19 - 21   Украина
21 август 16:30 Украина   29 - 20   Грција
21 август 21:30 Бразил   26 - 35   Унгарија
23 август 16:30 Кина   28 - 23   Бразил
23 август 19:30 Унгарија   22 - 23   Украина

Група BУреди

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ Пое
  Јужна Кореја 4 3 0 1 135 103 7
  Данска 4 3 0 1 125 98 7
  Франција 4 2 2 0 105 106 4
  Шпанија 4 0 3 1 86 110 1
  Ангола 4 0 3 1 97 131 1

Резултати од Група В

15 август 19:30 Шпанија   24 - 24   Ангола
15 август 21:30 Данска   35 - 26   Франција
17 август 19:30 Јужна Кореја   29 - 29   Данска
17 август 21:30 Франција   27 - 20   Шпанија
19 август 14:30   Ангола 30 - 40   Јужна Кореја
19 август 21:30 Шпанија   21 - 23   Данска
21 август 14:30   Ангола 21 - 29   Франција
21 август 19:30 Јужна Кореја   36 - 21   Шпанија
23 август 14:30 Франција   23 - 30   Јужна Кореја
23 август 21:30 Данска   38 - 22   Ангола

Медална фазаУреди

Сите времиња се според Источноевропското време (UTC+2)

  Четврт-финале Semifinals Gold medal game
                           
  A1    Украина 25  
B4    Шпанија 23  
  A1    Украина 20  
  B2    Данска 29  
B2    Данска 32
  A3    Кина 28  
         Данска (Пен.) 34 (4)
       Јужна Кореја 34 (2)
  A2    Унгарија 23  
B3    Франција 25  
  B3    Франција 31 Bronze medal game
  B1    Јужна Кореја 32  
B1    Јужна Кореја 26      Украина 21
  A4    Бразил 24   4    Франција 18

Плејоф и Класификациски фазиУреди

Натпревар за 9-то местоУреди

26 август 10:30 Грција   23 - 38   Ангола

Четврт-финалеУреди

26 август 12:30 Украина   25 - 23   Шпанија
26 август 14:30 Франција   25 - 23   Унгарија
26 август 19:30 Кина   28 - 32   Данска
26 август 17:30 Јужна Кореја   26 - 24   Бразил

ПолуфиналеУреди

27 август 19:30 Украина   20 - 29   Данска
27 август 17:30 Франција   31 - 32   Јужна Кореја

Натпревари за пласман од 5-то до 8-мо местоУреди

28 август 07:30 Шпанија   27 - 23   Кина
28 август 09:30 Унгарија   36 - 31   Бразил

Натпревар за 7-мо местоУреди

29 август 06:30 Кина   25 - 26   Бразил

Натпревар за 5-то местоУреди

29 август 14:30 Шпанија   29 - 38   Унгарија

Трето местоУреди

28 август 16:30 Украина   21 - 18   Франција

ФиналеУреди

29 август 08:45 Данска   34 (4) - 34 (2)   Јужна Кореја

Распоред и статистикиУреди

Класификација
    Данска
    Јужна Кореја
    Украина
4   Франција
5   Унгарија
6   Шпанија
7   Бразил
8   Кина
9   Ангола
10   Грција

НаводиУреди

  • „2004 Athens Olympic Games – Official results book“ (PDF). IHF. Посетено на 25 јули 2009.