Ангола на Летните олимписки игри 2004

Ангола учествувала на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција од 13 до 29 август 2004 година.

Ангола на Олимписките игри

Знаме на Ангола
МОК-код  ANG
НОК Анголски олимписки комитет
официјално мрежно место (португалски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020

Атлетика уреди

Анголските атлетичари имале постигнато квалификациски стандарди во следните атлетски дисциплини (најмногу до 3 спортисти во секоја од дисциплините според „А“ стандардот и 1 според „Б“ стандардот):[1][2]

Клуч
  • Белешка - Дадените дисциплини се за групната фаза на спортистот
  • П = Квалификувани за следната фаза
  • q = Квалификуван за следната фаза како најбрз губитник или, на теренски настани, по позиција без постигнување на квалификациската цел
  • NR = Национален рекорд
  • N / A = Фазата не е применлива за настанот
  • Bye = Од спортистот не се бара да се натпреварува во фаза
Мажи
Атлетичар Настан Финале
Резултат Место
Жоао Н’Тјамба Маратон 2:23:56 53
Жени
Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Роза Саул 1500 м DNS Не се квалификувала за следната фаза

Кошарка уреди

Ангола во кошарка учествувала во машка конкуренција.

Машки турнир уреди

Групна фаза
15 август
Ангола 73–78 Литванија
17 август
Австралија 83–59 Ангола
19 август
Порторико 83–80 Ангола
21 август
Ангола 56–88 Грција
Репрезентација Бодови Натпревари Победи Порази К+ К-
  Литванија 10 5 5 0 468 414
  Грција 8 5 3 2 389 343
  Порторико 8 5 3 2 410 411
  САД 8 5 3 2 412 395
  Австралија 6 5 1 4 388 411
  Ангола 5 5 0 5 327 415

Ракомет уреди

Женски турнир уреди

Ангола во ракомет учествувала во женска конкуренција.

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ Бод
  Јужна Кореја 4 3 0 1 135 103 7
  Данска 4 3 0 1 125 98 7
  Франција 4 2 2 0 105 106 4
  Шпанија 4 0 3 1 86 110 1
  Ангола 4 0 3 1 97 131 1
15 август 19:30 Шпанија   24 - 24   Ангола
19 август 14:30   Ангола 30 - 40   Јужна Кореја
21 август 14:30   Ангола 21 - 29   Франција
23 август 21:30 Данска   38 - 22   Ангола

Џудо уреди

Атлетичар Настан Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале 1 2 3 Финале
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Антонија Мореира до 70 кг.   Ернандес (CUB)

W 1010–0000
  Ким Р-М (PRK)

L 0010–1001
Не се квалификувал за следната фаза

Пливање уреди

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Конечно
Време Место Време Место Време Место
Луис Матијас 100 м пеперутка 58,92 57 Не се квалификувал за следната фаза

Наводи уреди

  1. „iaaf.org – Top Lists“. IAAF. Посетено на 4 June 2011.
  2. „IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards“. IAAF. Посетено на 4 June 2011.

Надворешни врски уреди