Ракомет на Летните олимписки игри 2004 (жени)

Ракометното натпреварување на Летните олимписки игри 2004 за жени зазема место во Спортскиот Павилјон сместен во Крајбрежниот Олимписки Комплекс Фалиро за време на прелиминарната фаза. Од четврт-финалето па сè до крај натпреварите се одиграа во Олимписката Арена Хелинико.

Ракомет на Летните олимписки игри 2004 - жени
Податоци за турнирот
Домаќини Грција
Датуми14 август – 29 август
Екипи10 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Данска (3 титула)
Второпласиран Јужна Кореја
Третопласиран Украина
Четвртопласиран Франција
Статистикa за турнирот
Најдобар стрелец Бојана Радуловиќ (HUN)
Ракомет на
Летните олимписки игри
Турнир
мажи  жени
Екипи
мажи  жени

Женскиот ракометен турнир вклучуви десет тимови поделени во две групи:
Group A: Бразил, Кина, Грција, Унгарија, и Украина
Group B: Ангола, Данска, Франција, Јужна Кореја, и Шпанија

Медалисти

уреди
Злато Сребро Бронза
  Данска (DEN)   Јужна Кореја (KOR)   Украина (UKR)

Групна фаза

уреди

Група A

уреди
Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ Бод
  Украина 4 4 0 0 99 82 8
  Унгарија 4 3 1 0 118 93 6
  Кина 4 2 2 0 106 90 4
  Бразил 4 1 3 0 97 105 2
  Грција 4 0 4 0 74 124 0

Резултати од Група А

15 август 14:30 Кина   24 - 28   Унгарија
15 август 16:30 Грција   21 - 29   Бразил
17 август 14:30 Украина   26 - 21   Кина
17 август 16:30 Унгарија   33 - 20   Грција
19 август 16:30 Грција   13 - 33   Кина
19 август 19:30 Бразил   19 - 21   Украина
21 август 16:30 Украина   29 - 20   Грција
21 август 21:30 Бразил   26 - 35   Унгарија
23 август 16:30 Кина   28 - 23   Бразил
23 август 19:30 Унгарија   22 - 23   Украина

Група B

уреди
Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ Бод
  Јужна Кореја 4 3 0 1 135 103 7
  Данска 4 3 0 1 125 98 7
  Франција 4 2 2 0 105 106 4
  Шпанија 4 0 3 1 86 110 1
  Ангола 4 0 3 1 97 131 1

Резултати од Група В

15 август 19:30 Шпанија   24 - 24   Ангола
15 август 21:30 Данска   35 - 26   Франција
17 август 19:30 Јужна Кореја   29 - 29   Данска
17 август 21:30 Франција   27 - 20   Шпанија
19 август 14:30   Ангола 30 - 40   Јужна Кореја
19 август 21:30 Шпанија   21 - 23   Данска
21 август 14:30   Ангола 21 - 29   Франција
21 август 19:30 Јужна Кореја   36 - 21   Шпанија
23 август 14:30 Франција   23 - 30   Јужна Кореја
23 август 21:30 Данска   38 - 22   Ангола

Медална фаза

уреди

Сите времиња се според Источноевропското време (UTC+2)

  Четврт-финале Semifinals Gold medal game
                           
  A1    Украина 25  
B4    Шпанија 23  
  A1    Украина 20  
  B2    Данска 29  
B2    Данска 32
  A3    Кина 28  
         Данска (Пен.) 34 (4)
       Јужна Кореја 34 (2)
  A2    Унгарија 23  
B3    Франција 25  
  B3    Франција 31 Bronze medal game
  B1    Јужна Кореја 32  
B1    Јужна Кореја 26      Украина 21
  A4    Бразил 24   4    Франција 18

Плејоф и Класификациски фази

уреди

Натпревар за 9-то место

уреди
26 август 10:30 Грција   23 - 38   Ангола

Четврт-финале

уреди
26 август 12:30 Украина   25 - 23   Шпанија
26 август 14:30 Франција   25 - 23   Унгарија
26 август 19:30 Кина   28 - 32   Данска
26 август 17:30 Јужна Кореја   26 - 24   Бразил

Полуфинале

уреди
27 август 19:30 Украина   20 - 29   Данска
27 август 17:30 Франција   31 - 32   Јужна Кореја

Натпревари за пласман од 5-то до 8-мо место

уреди
28 август 07:30 Шпанија   27 - 23   Кина
28 август 09:30 Унгарија   36 - 31   Бразил

Натпревар за 7-мо место

уреди
29 август 06:30 Кина   25 - 26   Бразил

Натпревар за 5-то место

уреди
29 август 14:30 Шпанија   29 - 38   Унгарија

Трето место

уреди
28 август 16:30 Украина   21 - 18   Франција

Финале

уреди
29 август 08:45 Данска   34 (4) - 34 (2)   Јужна Кореја

Распоред и статистики

уреди
Класификација
    Данска
    Јужна Кореја
    Украина
4   Франција
5   Унгарија
6   Шпанија
7   Бразил
8   Кина
9   Ангола
10   Грција

Наводи

уреди
  • „2004 Athens Olympic Games – Official results book“ (PDF). IHF. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-03-24. Посетено на 25 јули 2009.