Раковец (Велешко)

село во Општина Чашка
За селото во Општина Боговиње, погл. Раковец (Тетовско).

Раковец — село во Општина Чашка, во околината на градот Велес.

Раковец
Раковец во рамките на Македонија
Раковец
Местоположба на Раковец во Македонија
Раковец на интерактивна карта

Карта

Координати 41°39′49″N 21°39′49″E / 41.66361° СГШ; 21.66361° ИГД / 41.66361; 21.66361Координати: 41°39′49″N 21°39′49″E / 41.66361° СГШ; 21.66361° ИГД / 41.66361; 21.66361
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Чашка
Население 36 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 29061
Раковец на општинската карта
Раковец во Општина Чашка.svg

Атарот на Раковец во рамките на општината
Commons-logo.svg Раковец на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

НаселениеУреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948159—    
1953157−1.3%
1961150−4.5%
1971139−7.3%
198193−33.1%
ГодинаНас.±%
199140−57.0%
199430−25.0%
200229−3.3%
202136+24.1%

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 36 жители, од кои 33 Македонци и 3 лица без податоци.[2]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 250 248 159 157 150 139 93 40 30 29 36
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[3]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[4]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]

РодовиУреди

Раковец е македонско село.

Според истражувањата од 1966 година, родови во селото се:

 • Староседелци: Илинкини (7 к.), Свињаровци или Салевци (2 к.), Алексини (2 к.) и Цветкови (2 к.)
 • Доселеници: Чутини (4 к.) доселени се кон крајот на XIX век од селото Чашка. И таму се доселени однекаде; Владовци (1 к.), Пероски (1 к.) и Стојанови (2 к.) доселени се однекаде; Јованковци (2 к.) доселени се во 1915 година од селото Ораов Дол; Ѓоргија (1 к.) доселени се од селото Бистрица.[7]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачкото место бр. 2336 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на објект сопственост на трајче николов.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 20 гласачи.[9]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 3. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 4. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 5. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 6. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 7. Трифуноски, Јован (1968). Областа на Бабуна и Тополка.
 8. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 9. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди