Добре дојде!

Здраво, DavidJovanoski, и добре дојде на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде! --Kolega2357-Bot (разговор) 18:50, 28 февруари 2013 (CET)

ППЃПУреди

Формирана е вики-страница за координација на активностите на учениците од СОУ „Ѓорче Петров“ - Прилеп на Википедија. Може да се запишете во списокот на членови на проектот, да изберете една или повеќе статии на кои ќе работите, да помогнете околу дефинирање на целите на тимот. Поздрав. --brest (разговор) 07:44, 10 март 2013 (CET)

Анестезија и крвавењеУреди

Здраво Давид. Сакам да прашам зошто си ги кандидирал за бришење овие две статии? Позз--Никола Стоіаноски 14:31, 9 мај 2013 (CEST)

СликиУреди

Здраво. Четирите слики кои сте ги подигнале и беа вметнати во статијата Витилиго беа избришани. Википедија не дозволува користење на туѓи слики со нерегулирани авторски права и соодветни лиценци. Би Ве советувал да одите на заедничката ризница каде има 20 милиони слики и да одберете соодветни за статиите. Конкретно за статијата Витилиго одете во оваа категорија на ризницата, одберете слика и ставете ја во статијата на следниов начин: [[Податотека:Madeleine de la Martinique-1782.jpg|thumb|220px|right|Соодветен опис на сликата]] Истото важи и за другите ваши статии. Поздрав и пријатно уредување --Р ашо  18:33, 11 мај 2013 (CEST)

СликиУреди

Здраво Давид. Гледам си подигнал многу слики кои нетреба да се на оваа википедија. Истите мора да бидат избришани. За да не седат статиите без слики, те молам прочитај го тоа што му напишав на колегата Благојче (разговор со Благојче). Мислам дека ќе ти се појасни. Ако не, тука сум на располагање. Браво и продолжи понатака.--Р ашо  19:36, 17 мај 2013 (CEST)

СоветиУреди

Здраво DavidJovanoski и благодарност до тебе за твоите придонеси на википедија на македонски јазик. Сакам да ви укажам неколку мали совети при уредувањето во статијата Миланска катедрала:

  • нема потреба од бришење на внатрешните врски. Пример: Џан Галеацо Висконти постои како статија и истата би било добро кога ќе биде означена со внатрешна врска.
  • Кога се вметнува внатрешна врска се означува делот од текстот што сакате да го вметнате со внатрешна врска (односно дел од текстот за кој постои статија). Пример: Милано а не Милано|Милано. Доколку ви е потребна помош можете да причитате Википедија:Правете само врски што се поврзани со контекстот или да ми се обратите на мојата страница за разговор. Поздрав и пријатна работа--Тиверополник (разговор) 13:53, 21 мај 2013 (CEST)

Re: Ваше мислењеУреди

Здраво Давид и извини што не ти пишав навреме. За номинирање на една статија за тоа дали да биде избрана доколку сакаш можеш да прочиташ Википедија:Критериуми за избрана статија. Мое мислење за статијата Миланска катедрала е дека пред да биде избрана истата мора да биде добро уредена без печатни и граматички грешки. Во глобала статијата ми се допаѓа, но можеби некој би гласал против поради нејзината мала обемност. Доколку имаш некои дополни материјали или доколку разбираш италијански би било супер доколку од италијанската верзија Duomo di Milano преведеш делови кои ги нема на македонската, доколку не пребарај на google со цел статијата да добие поголема обемност. Ако сметаш дека нема потреба да се презеде ништо од ова што ти го напишав, слободно можеш да ја кандитираш па заедницата заедно ќе одлучи преку гласење дали да биде избрана. Поздрав и пријатно уредување--Тиверополник (разговор) 18:53, 23 мај 2013 (CEST)