Пјер Калулу Кјатенгва (роден на 5 јуни 2000 година во Лион) — француски професионален фудбалер, кој настапува за екипата на Милан како десен бек.[1]

Пјер Калулу
Лични податоци
Роден на 5 јуни 2000(2000-06-05)(23 г.)
Роден во Лион, Франција
Висина 1.84 m
Позиција десен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан
Број 20
Младинска кариера
2007–2010 Сент-Перст
2010–2018 Олимпик Лион Олимпик Лион
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2018–2020 Олимпик Лион Олимпик Лион B 36 (0)
2020 Олимпик Лион Олимпик Лион 0 (0)
2020– Милан Милан 75 (3)
Репрезентација
2018 Франција 18 5 (0)
2018–2019 Франција 19 12 (0)
2019 Франција 20 3 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 4 јуни 2023
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 2 јули 2023

Клупска кариера уреди

Лион уреди

Калулу се преселил од младинскиот клуб АС Де Сент-Перст во младинската академија на Олимпик Лион во летото 2010 година. Во Лион тој поминал низ различните оддели за млади од 2010 до 2018 година и се искачил на 2-от тим на Олимпик Лион во јуни 2018 година. За домашниот натпревар против Амјен СЦ на 5 март 2020 година, Калулу бил повикан за првиот тим на Олимпик Лион, но не настапил на натпреварот.[2]

Милан уреди

Во летото 2020 година, Калулу се преселил во Италија во редовите на Милан и потпишал договор до 2025 година.[3] На 10 декември 2020 година, тој го направил своето професионално деби, играјќи го целиот натпревар во Лига Европа против Спарта Прага како лев бек; бидејќи Милан победи со 1-0, тој бил пофален што му помогнал на тимот да ја зачува мрежата[4]. Три дена подоцна, на 13 декември 2020 година, Калулу го направил своето деби во Серија А, заменувајќи го повредениот Матео Габија во петтата минута од натпреварот на домашен терен против Парма[5]. На следниот натпревар од лигата на гости против Џенова одигран на 16 декември 2020 година, тој го направил својот прв старт во Серија А и постигнал деби гол во неговата сениорска кариера, израмнувајќи го резултатот на 2–2[6].

По повредата на Алесио Ромањоли, Калулу го започнал натпреварот против Наполи на 6 март 2022 година, партнер во централната одбрана со Фикајо Томори, помагајќи му на Милан да постигне победа од 1–0, импресионирајќи против напаѓачот на Наполи, Виктор Осимхен[7]. На 12 март против Емполи, Калулу го постигнал својот прв гол во сезоната, моќен удар надвор од шеснаесетникот, кога Милан успеал да победи со 1–0 и да остане на врвот во лигата[8]. Со него и Томори повторно во централната одбрана, Милан ја задржал мрежата на два последователни натпревари во Серија А за прв пат во 2022 година[9].

Меѓународна кариера уреди

Покрај француското државјанство, тој има и државјанство на Демократска Република Конго .[10]</br> Од јуни 2018 година, Калулу играл низ различните национални јуниорски селекции на Франција, учествувајќи на Европското првенство до 19 години на УЕФА во 2019 година .

Личен живот уреди

Калулу е помлад брат на фудбалерите Алдо Калулу и Гедеон Калулу .

Статистика уреди

Обновено на 21 август 2022[11]
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Национален куп Континентален куп Вкупно
Лига Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови
Лион Б 2018–19 Државно првенство 2 17 0 17 0
2019–20 Државно првенство 2 19 0 19 0
Вкупно 36 0 36 0
Милан 2020–21 Серија А 13 1 1 0 4 0 18 1
2021–22 Серија А 28 1 4 0 5 0 37 1
2022–23 Серија А 34 1 1 0 10[lower-alpha 1] 0 1[lower-alpha 2] 0 46 1
2023–24 Серија А 0 0 0 0 0 0 0 0
Вкупно 75 3 6 0 19 0 1 0 101 3
Вкупно 111 3 6 0 19 0 1 0 137 3

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

 1. „France - P. Kalulu - Profile with news, career statistics and history - Soccerway“. int.soccerway.com. Посетено на 22 October 2020.
 2. Paul, Sumeet (2020-06-14). „Who is Pierre Kalulu? Analysis of talented young ace set for Milan switch“. Milan Talk (англиски). Архивирано од изворникот на 2020-09-28. Посетено на 2020-10-06.
 3. „Official Statement: Pierre Kalulu“. AC Milan. Посетено на 2020-10-06.
 4. „Sparta Praha-Milan | UEFA Europa League“. UEFA.com.
 5. „Fixtures and Results | Season 2020-21 | 11ª Match Day | Lega Serie A“. www.legaseriea.it. Архивирано од изворникот на 2021-05-09. Посетено на 2022-08-25.
 6. „Calendario e Risultati | Stagione 2020-21 | 12ª Giornata | Lega Serie A“. www.legaseriea.it (италијански). Архивирано од изворникот на 2021-05-01. Посетено на 16 December 2020.
 7. Fisher, Oliver. „GdS: Kalulu will keep his place against Empoli - Milan are working to secure him“. sempremilan. Посетено на 12 March 2022.
 8. Campanale, Susy. „SERIE A : MILAN 1-0 EMPOLI: KALULU ENOUGH TO CONSOLIDATE TOP SPOT“. Football Italia. Посетено на 12 March 2022.
 9. „AC MILAN V EMPOLI: THE NUMBERS FROM THE GAME“. ACMILAN. Посетено на 13 March 2022.
 10. „Kalulu Kyatengwa: le prodige congolais de l'OL débarque au Milan AC“. Orange Football Club. Посетено на 2020-10-22.
 11. Pierre Kalulu на soccerway


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „lower-alpha“, но нема соодветна ознака <references group="lower-alpha"/>.