Матео Габија (роден на 21 октомври 1999 во Бусто Арсицио, Италија) — италијански професионален фудбалер кој настапува за ФК Виљареал како позајмен играч од ФК Милан, на позиција одбрана.

Матео Габија
Лични податоци
Полно име Матео Габија
Роден на 21 октомври 1999(1999-10-21)(24 г.)
Роден во Бусто Арсицио, Италија
Висина 1.86 m
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Виљареал Виљареал
Број 2
Младинска кариера
ФК Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2017– Милан Милан 37 (0)
2018–2019Лукезе Лукезе (п) 29 (1)
2023-Виљареал Виљареал (п) 0 (0)
Репрезентација
2014–2015 Италија U-16 13 (3)
2015–2016 Италија U-17 17 (2)
2016–2017 Италија U-18 4 (4)
2016–2018 Италија U-19 21 (3)
2018– Италија U-20 15 (0)
Италија U-21 7 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 15 април 2022
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 31 март 2021