Путлиц (германски: Putlitz) — град во округот Пригниц, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на 15 километри северозападно од Прицвалк и 35 километри североисточно од Витенберге. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Путлиц-Берге.

Путлиц
Црква во Путлиц
Црква во Путлиц
Грб на Путлиц
Путлиц is located in Германија
Путлиц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Путлиц-Берге
Градски единици 13
Градоначалник Бернд Данеман (независен)
Основни податоци
Површина 118,49 км2
Надм. височина 57 м
Население 2.664 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 16949
Повик. бр. 033981
Портал www.amtputlitz-berge.de
Местоположба на градот Путлиц во рамките на округот Пригниц
Карта
Координати 53°15′N 12°03′E / 53.250° N; 12.050° E / 53.250; 12.050Координати: 53°15′N 12°03′E / 53.250° N; 12.050° E / 53.250; 12.050

ГалеријаУреди

Меѓународни односиУреди

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Путлиц е збратимен со:

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди