Прицвалк (германски: Pritzwalk) — град во округот Пригниц, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на 20 километри западно од Витшток и 33 километри североисточно од Витенберге. Реката Демниц тече низ градот.

Прицвалк
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Прицвалк
Прицвалк is located in Германија
Прицвалк
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Градоначалник Волфганг Брокман (СлДП)
Основни податоци
Површина 165,57 км2
Надм. височина 63 м
Население 11.870 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR (порано: PK)
Пошт. бр. 16928
Повик. бр. 03395
Портал www.pritzwalk.de
Местоположба на градот Прицвалк во рамките на округот Пригниц
Карта
Координати 53°08′59″N 12°10′59″E / 53.14972° СГШ; 12.18306° ИГД / 53.14972; 12.18306Координати: 53°08′59″N 12°10′59″E / 53.14972° СГШ; 12.18306° ИГД / 53.14972; 12.18306

Меѓународни односиУреди

Прицвалк е збратимен со:

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди