Поатје

општина во Вјена, Франција

Поатје (француски: Poitiers) — град во Франција, главен град на департманот Вјена во регионот Аквитанија-Лимузен-Поату-Шаранта. Според податоците од 2006 г. местото имало 88.776 жители. Познат е како универзитетски град со над 27.000 студенти. Градот се наоѓа на реката Клен.

Поатје
Poitiers hill.jpg
Грб на Поатје
Грб
Поатје is located in Франција
Поатје
Поатје
Местоположба во регионот Поату-Шаранта
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/France Poitou-Charentes" nor "Шаблон:Location map France Poitou-Charentes" exists|270px|Поатје is located in Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/France Poitou-Charentes" nor "Шаблон:Location map France Poitou-Charentes" exists]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;"><div style="font-size: %; line-height: 110%; z-index:90; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“">Поатје
Координати: 46°34′55″ N; 0°20′10″ E / 46.5819° СГШ; 0.3361° ИГД / 46.5819; 0.3361Координати: 46°34′55″ N; 0°20′10″ E / 46.5819° СГШ; 0.3361° ИГД / 46.5819; 0.3361
ЗемјаФранција
РегионНова Аквитанија
ДепартманВјена
ОкругPoitiers
КантонPrefecture
Општ. заедницаАгломерациска заедница на Поатје (CAP)
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Alain Claeys
Површина142,11 км2 (1,626 ми2)
Население (2006)291.394
 • Густина22/км2 (56/ми2)
INSEE/Пошт. бр.86194 / FR86000
Надм. висина65 м
(прос. 75 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

ИсторијаУреди

За време на стариот Рим, Поатје бил значаен град со голем амфитеатар и бањи.

Во Бица, кај Поатје од 10 октомври 732 г., франкискиот водач Карло Мартел го запрел продорот на Маврите кон Средна Европа.

Францускиот крал Јован II Добриот, бил поразен и заробен од Англичаните во Битката кај Поатје во 1356 г. Поатје бил главен град на историската област Поату, од каде владееле грофовите на Поатје.

ЗнаменитостиУреди

Во Поатје постојат 78 заштитени културни споменици, посебно од времето на романската архитектура (романика).

Надворешни врскиУреди