Петров Гроб (Горно Дивјаци)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Петров Гробархеолошко наоѓалиште во крушевското село Горно Дивјаци. Претставува доцноантички рудник. Се наоѓа североисточно од наоѓалиштето Кошари, каде се откриени јами од стар рудник за бакар.[1]

Петров Гроб is located in Македонија
Петров Гроб
Местоположба на Петров Гроб во Македонија
Местоположба 41°24′56″N 21°10′23″E / 41.41556° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.41556; 21.17306Координати: 41°24′56″N 21°10′23″E / 41.41556° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.41556; 21.17306
Основни податоци
Место Горно Дивјаци
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рудник


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9