Кошари (Горно Дивјаци)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Кошариархеолошко наоѓалиште во крушевското село Горно Дивјаци. Претставува средновековна црква со некропола. Се наоѓа на 2 км јужно од селото, на зарамнето плато обраснато со дабова шума, кое зафаќа простор од околу 200 × 100 м, каде се гледаат урнатини од сакрален објект со можна некропола.[1] Денес, таму се наоѓа црквата „Св. Ѓорѓи“.

Горнодивјачки манастир.jpg

Обновениот манастир кај наоѓалиштето

Кошари is located in Македонија
Кошари
Местоположба на Кошари во Македонија
Местоположба 41°24′07″N 21°10′23″E / 41.40194° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.40194; 21.17306Координати: 41°24′07″N 21°10′23″E / 41.40194° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.40194; 21.17306
Основни податоци
Место Горно Дивјаци
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9