Лески (Горно Дивјаци)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Лескиархеолошко наоѓалиште во крушевското село Горно Дивјаци. Претставува доцносредновековна населба. Се наоѓа на 1 км јужно од селото, каде се гледаат остатоци од стари градби - сувоѕидици. Месноста е обрасната со дабова шума и зафаќа простор од 100 × 100 м.[1]

Лески is located in Македонија
Лески
Местоположба на Лески во Македонија
Местоположба 41°24′56″N 21°10′23″E / 41.41556° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.41556; 21.17306Координати: 41°24′56″N 21°10′23″E / 41.41556° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.41556; 21.17306
Основни податоци
Место Горно Дивјаци
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9