Црквен Даб (Горно Дивјаци)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Карта

Местоположба 41°24′56″N 21°10′23″E / 41.41556° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.41556; 21.17306Координати: 41°24′56″N 21°10′23″E / 41.41556° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.41556; 21.17306
Основни податоци
Место Горно Дивјаци
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквен Дабархеолошко наоѓалиште во крушевското село Горно Дивјаци. Претставува средновековна населба. Се наоѓа на 500 м југозападно од селото, каде мештаните при копањето откриле темели од објекти, а по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси. Наоѓалиштето зафаќа површина од 200 × 100 м.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9