Стајколас (Горно Дивјаци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Стајколас

Карта

Местоположба 41°24′56″N 21°10′23″E / 41.41556° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.41556; 21.17306
Основни податоци
Место Горно Дивјаци
Општина Крушево
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Стајколас или Црковно Коријче или Долно Млачеархеолошко наоѓалиште во крушевското село Горно Дивјаци. Претставува средновековна некропола. Се наоѓа на 3 до 5 км северно од селото, каде мештаните откриле повеќе гробови со камени конструкции. Неколку гроба се гледаат и во пресекот на патот. Наоди не се откриени.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9