Стајколас (Горно Дивјаци)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Стајколас или Црковно Коријче или Долно Млачеархеолошко наоѓалиште во крушевското село Горно Дивјаци. Претставува средновековна некропола. Се наоѓа на 3 до 5 км северно од селото, каде мештаните откриле повеќе гробови со камени конструкции. Неколку гроба се гледаат и во пресекот на патот. Наоди не се откриени.[1]

Стајколас is located in Македонија
Стајколас
Местоположба на Стајколас во Македонија
Местоположба 41°24′56″N 21°10′23″E / 41.41556° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.41556; 21.17306Координати: 41°24′56″N 21°10′23″E / 41.41556° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.41556; 21.17306
Основни податоци
Место Горно Дивјаци
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9