Перо Христов

Перо Христов (р. 17 јуни 1951 во Струмица) — популарен македонски пејач на фолклорна музика.

Перо Христов
Животописни податоци
Роден(а)17 јуни 1951(1951-06-17)(72 г.)
Струмица, СФРЈ СФР Југославија
Занимањафолк пејач
Период на активност1969 - се уште
Мреж. местоperohristov.com