Маргица Антевска (р. 27 август 1952, Битола) — е позната македонска пејачка на народни песни. Најпозната е по фестивалската песна „Ој Туѓино (Судбо)“ испеана на Валандово фест 1991 година. Мажена е и има син и ќерка. Живее во Куманово.[1]

Маргица Антевска
Животописни податоци
Роден(а)27 август 1952(1952-08-27)(71 г.)
Битола, Македонија Македонија
ПотеклоРепублика Македонија
Жанровинародна музика, фолк музика
Занимањапејачка
Период на активност1969 - сè уште

Наводи

уреди
  1. „Маргица Антевска, пејачка“. Радио Браво. Посетено на 2011-06-17.

Надворешни врски

уреди