Три Води — село во Општина Струмица.

Три Води
Три Води is located in Македонија
Три Води
Местоположба на Три Води во Македонија
Координати 41°23′44″N 22°37′54″E / 41.39556° N; 22.63167° E / 41.39556; 22.63167Координати: 41°23′44″N 22°37′54″E / 41.39556° N; 22.63167° E / 41.39556; 22.63167
Општина Струмица
Население 12 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 420 мнв м
Три Води на општинската карта
Три Води во Општина Струмица.svg

Атарот на Три Води во рамките на општината
Commons-logo.svg Три Води на Ризницата

Географиja и местоположбаУреди

Три Води се наоѓа во југоисточниот дел на Република Македонија. Од најблискиот град Струмица е оддалечен 6 километри.

Надморската височина во селото е 420 метри а површината на селото изнесува 712 ха.

Селото се граничи со Куклиш, Раборци, Орманли, Костурино, Струмица.

ИсториjaУреди

Во османлиско време, селото претставувало чифлик на Зеин Усеин-бег од Радовиш а подоцна на Исим-ќаја. Во текот на 1904 година по одлука на окружниот комитет на ВМОРО биле запалени зградите во чифликот со селото. За извршување на овие дејства биле задолжени учителите Петар Хаџи Јорданов и Костадин Самарџиев. Иако во акцијата учествувала и селска милиција, палењето на чифликот било прикажано за дело само на четите. Поради тоа кајмакамот само привремено затворил некои селани, од кои меѓутоа, не успеал да извлече ништо поконкретно за оваа акција.

СтопанствоУреди

Претежно занимање на населението е земјоделство. Обработливото земјиште во селото зафаќа површина од 23 ха[1].

ДемографијаУреди

Според послениот Попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 12 жители и 4 домакинства. Следува табела на националната структура на населението[2]:

Националност Вкупно
Македонци 12
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Срби 0
Останати 0

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

  • Викенд населба
  • Три извори на сред село

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

  • Ѓорги Митушев

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Населени места во Струмица“. http://www.strumica.gov.mk. Посетено на 2013-05-05. Надворешна врска во |publisher= (help)
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X

Надворешни врскиУреди