Симитли (општина)

(Пренасочено од Општина Симитли)

Општина Симитли (бугарски: Община Симитли) — општина во Горноџумајско, Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Симитли. Општината има 18 населени места со вкупно население од 14.904 жители (2015).

Општина Симитли
Община Симитли
Административна карта на општина Симитли
Административна карта на општина Симитли
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеСимитли
Управа
 • ГрадоначалникАпостол Апостолов
Површина
 • Вкупна553 км2 (214 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно14.904
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоsimitli.bg

Географија уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Администрација и политика уреди

Населени места уреди

 
Карта на Општина Симитли со населените места

Општината има 18 населени места. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди