Долна Сушица (Горноџумајско)

село во Горноџумајско, Пиринска Македонија (денес во Општина Симитли, Благоевградска област, Бугарија)

Долна Сушица (од 1960 г. офиц. Полена[1] , бугарски: Полена) — село во Општина Симитли, Горноџумајско, денес во Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Долна Сушица
ЗемјаБугарија
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба

уреди

Историја

уреди

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Општествени установи

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди
  1. Указ № 431/обн. 22.11.1960 г.

Надворешни врски

уреди