Градево — село во Општина Симитли.

Црквата во село Градево, Благоевградско, Бугарија
Градево
ЗемјаБугарија
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)


Географија и местоположба

уреди

Село Градево се наоѓа во планински регион. Селото Градево се наоѓа во планинско подрачје. Градево е расфрлано село - некои од селата се Баба Цвета, Марево, Срандашка, Реката.

 
Границите на градот

Историја

уреди

Градево настанало како село со колиби. Се споменува во турските документи од 1576 г. Во 19 век овде се одгледувале многу кози, овци, овес, пченка, јачмен, компир.

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Општествени установи

уреди

Самоуправа и политика

уреди
  • Црквата "Свети Никола".

Културни и природни знаменитости

уреди

Црквата Свети Илија е место од национално значење. Изградена е во 1847 година во селото Реката. Станува збор за камена, трикорабна псевдобазилика со предворје и балкон долу. Во 2011 година била извршена голема поправка и замена на покривот. Црквата „Свети Никола“ е изградена во 1861 година во Овнарска махала.[1]

Параклисот „Свети 40 маченици“ беше осветен во август 2016 година.

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди
  1. Khristov, Khristo Angelov (1995–1999). Ent︠s︡iklopedii︠a︡ Pirinski kraĭ : v dva toma (1. izd. изд.). Blagoevgrad: Red. "Ent︠s︡iklopedii︠a︡". ISBN 954-90006-1-3. OCLC 34443506.CS1-одржување: датумски формат (link)