Горно Осеново

Горно Осеново — село во Општина Симитли.

Горно Осеново
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)


Географиja и местоположбаУреди

Село Горно Осеново се наоѓа во југозападниот дел на планината Рила. Единствениот пат го поврзува со Долно Осеново.

ИсториjaУреди

Горно Осеново е признаено за село во 1955 година.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди