Отвори го главното мени

Горно Осеново е село во Општина Симитли.


Горно Осеново
Карта
Општина: Општина Симитли
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема


Географиja и местоположбаУреди

Село Горно Осеново се наоѓа во југозападниот дел на планината Рила. Единствениот пат го поврзува со Долно Осеново.

ИсториjaУреди

Горно Осеново е признаено за село во 1955 година.

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди