Тросково — село во Општина Симитли.

Тросково
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)


Географиja и местоположбаУреди

Село Тросково се наоѓа во планински реон. Сместено е во источните падини на планината Влаина, на надморска височина од околу 500 м

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Тросковски манастир "Свети Архангел Михаил"

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди